Miért kell az Ön cégénél munkavédelmi szakembert alkalmazni?
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény szerint:
A munkáltató a munkabiztonsági ( munkavédelmi) szaktevékenységnek minősített feladatokat csak külön jogszabályban meghatározott munkavédelmi, a munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősített feladatokat pedig munkaegészségügyi szakképesítéssel rendelkező személlyel végeztetheti.
A munkáltató az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés munkáltatói feladatainak teljesítése érdekében (5/1993. (XII. 26.) MüM rendeletben) meghatározott
- veszélyességi osztályhoz,
- munkavállalói létszámhoz igazodóan
legalább a rendeletben megjelölt időtartamra és szakképesítési feltételekkel köteles munkavállalót kijelölni vagy foglalkoztatni, e személy részére valamennyi munkavédelemmel összefüggő információt megadni, és a szükséges tárgyi, szervezési feltételeket biztosítani.
A munkáltatók tevékenységük alapján 3 ( I-II-III) veszélyességi osztályba tartoznak. A veszélyességi osztályokba sorolás (5/1993. (XII. 26.) MüM rendeletben található) a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere: TEÁOR ’08 alapján történik.
A munkáltatókat a veszélyességi osztályon belül az általuk foglalkoztatott munkavállalók – beleértve a munkaerő-kölcsönzés keretében átengedett munkavállalókat is – állományi létszáma alapján kell csoportosítani:
a) 1-9 munkavállaló között;
b) 10-49 munkavállaló között;
c) 50-500 munkavállaló között;
d) 501-1000 munkavállaló között;
e) 1000 munkavállaló felett
A munkabiztonsági ( munkavédelmi) szakember foglalkoztatása az előírt alkalmassági feltételekkel rendelkező munkavállaló hiányában polgári jogi szerződés alapján külső szolgáltatás útján is megvalósítható. E foglalkoztatás – függetlenül a formájától – nem mentesíti a munkáltatót az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításáért e törvényben meghatározott felelőssége alól.
Munkabiztonsági ( munkavédelmi ) szaktevékenység
- munkabalesetek kivizsgálása
- közreműködés mentési terv készítésében
- közreműködés munkavédelmi oktatásban
- az időszakos biztonsági felülvizsgálat elvégzése
- közreműködés a kockázatértékelés elvégzésében
- a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat elvégzése
- az egyéni védőeszköz juttatás belső rendjének meghatározása
- a megelőzési stratégia munkabiztonsági tartalmának kidolgozása
- közreműködés a munkahely, egyéni védőeszköz, munkaeszköz, technológia soron kívüli ellenőrzésében
- a külön jogszabályban munkabiztonsági szaktevékenységnek minősített feladatok ellátásában részvétel, továbbá a munkaegészségügyi feladatok teljesítésében szükség szerinti közreműködés.
Foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás
A munkáltató az előírt feladatainak ellátásához foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást köteles biztosítani. A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás biztosítása történhet a munkáltató által működtetett vagy a munkáltatóval kötött szerződés alapján külső szolgáltató útján.
A foglalkozás-egészségügyi szolgálat a munkáltató felelősségének érintetlenül hagyásával közreműködik az egészséget nem veszélyeztető munkakörnyezet kialakításában, az egészségkárosodások megelőzésében, a munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősített, külön jogszabályok által előírt feladatok ellátásában.
A munkáltatónak biztosítania kell, hogy munkavállalói és azok munkavédelmi képviselői szükséges felvilágosítást a foglalkozás-egészségügyi szolgálattól megkaphassák.