Munkavédelmi kockázatértékelés
A kockázatértékelés törvényi előírása: A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 54. § (2) bekezdése kimondja, hogy a “munkáltatónak rendelkeznie kell kockázatértékeléssel, amelyben köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat”.
Mikor szükséges elvégezni?
A munkáltató a kockázatértékelést, a kockázatkezelést
- a tevékenység megkezdése előtt,
- azt követően indokolt esetben,
- de legalább 3 évente köteles elvégezni.
Célja
A kockázatértékelés a munkavédelmi követelmények teljesülésének ellenőrzése az esetleges hiányosságok feltárása. Megvizsgáljuk azt, hogy az adott munkahelyen mi károsíthatja, veszélyeztetheti a munkavállalókat. Meg kell határozni a konkrét teendőket illetve azokat intézkedések szükségesek annak érdekében, hogy a munkabalesetek és az egészségkárosodások megelőzhetők legyenek.
Indokolt esetnek tekinthető
Az Mvt. a kockázatértékelés újbóli elvégzése indokolt ha:
- az alkalmazott tevékenység,
- a technológia,
- a munkaeszköz
- a munkavégzés módja,
továbbá minden olyan, az eredeti tevékenységgel összefüggő változtatás, amely eredményeképpen a munkavállalók egészségét, biztonságát meghatározó munkakörülményi tényezők megváltozhattak.
Ki végezhet a munkavédelmi kockázatértékelést?
A kockázatértékelés elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül. A munkáltató a kockázatértékelés elkészítésével megbízhat munkabiztonsági szakembert és foglalkozás-egészségügyi szolgáltatót. A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatónak és a munkavédelmi szakembernek illetve a munkáltatónak együtt kell működni és az elkészült dokumentációt alá kell írniuk.
A kockázatértékelésbe bevonható partnerek
munkavállalók:
- ők azok akik hatékonyan segíthetik a kockázatértékelést végző(k) munkáját, mert pontosan ismerik az adott munkafolyamatokat, esetleges rejtett veszélyeket is.
tevékenység összetettségétől függően további szakember
- ergonómus,
- munkapszichológus, stb….
Dokumentálás
A kockázatértékelést minden esetben dokumentálni kell. A kockázatértékelést követően a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy megtett minden szükséges intézkedést a kockázatok felmérésére és elhárítására, illetve minimálisra csökkentésére.
A dokumentumot a munkáltatónak legalább 5 évig meg kell őriznie
Kérjen ingyenesen tájékoztatót, ajánlatot